Navigace: Domů » Úvodní stránka » NG a OLAT » I.A » Délka


Délka

posuvné měřítko – flash aplet

http://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=mech_posuvka&l=cz

 

TEORIE:

 

název, značka :
délka (možno podle situace pojmenovat též dráha, vždy jde o vzdálenost dvou bodů, rozměr těles apod) ,
několik možností podle situace: nejčastěji l, také s, d, a, b, c, h, v, …
jednotka, značka jednotky :
metr , m
další jednotky, převody:

km (kilometr)
1 km = 1000 m, 1 m = 0,001 km

dm (decimetr)
1 m = 10 dm, 1 dm = 0,1m

cm (centimetr)
1 m = 100 cm, 1 cm = 0,01 m

mm (milimetr)
1 m = 1000 mm, 1 mm = 0,001 m

Měření délek
Délková měřidla:
skládací metr, krejčovský metr, posuvné měřidlo (šupléra), mikrometr, pásmo, laserové měřidlo, tachometr – měření ujeté vzdálenosti, geodetická měřidla, atd…
Postup při měření délek:
Před měřením zjistíme:1) v jakých jednotkách je sestrojena stupnice2) jaká je délka nejmenšího dílku stupnice3) jaký je měřící rozsah stupnice, tj. jakou největší délku můžeme měřidlem měřit při jednom přiložení
Jak měříme:1) zvolíme vhodné měřidlo2) měřidlo přikládáme těsně podél části tělesa, které měříme3) při čtení na stupnici se na ni díváme kolmo!!!
Přesnost měření délekPokud chceme dosáhnout velké přesnosti, opakujeme měření vícekrát, všechny naměřené hodnoty sečteme a vydělíme výsledek počtem měření – takto získáme tzv. aritmetický průměr, který se nejvíce blíží skutečné hodnotě měřené veličiny.Měřením nikdy neurčíme skutečnou hodnotu veličiny. Vždy zjistíme pouze meze, mezi nimiž se tato hodnota nachází. Ke skutečnému rozměru se více či méně blížíme.
Proto u měření udáváme odchylku měření, což je polovina nejmenšího dílku stupnice použitého měřidla .
Např. pokud měříme měřítkem s nejmenším dílkem 1 cm, je odchylka měření 0,5cm. Pokud měříme měřítkem s nejmenším dílkem 1 mm, pak je odchylka měření 0,5mm.Pro to, abychom se vyhnuli zbytečným chybám při měření, volíme vhodné měřidlo. Nejlépe takové, abychom ho k měřenému předmětu nemuseli pokládat vícekrát, rozsah měřidla by tedy měl být větší než měřený předmět. Pokud takové měřidlo nemáme k dispozici, pak při přikládání k tělesu při měření se vyhýbáme chybám jako např. špatné nebo nepřesné označení konce měřidla při pokládání, špatné sečtení počtu přiložení, špatně měřená vzdálenost (křivě), atd.
Triky při měření:Pokud měříme kulatý předmět, pak nejpřesnější metodou je uložit ho mezi dva hranaté předměty a změřit vzdálenost mezi těmito předměty.

 

Pokud měříme velmi tenké předměty, např.list papíru, tloušťku drátku apod, použijeme metodu, kdy změříme např. tloušťku 100 listů papíru a naměřený výsledek vydělíme 100, drátek namotáme např. na tužku, vytvoříme např.20 závitů těsně vedle sebe, změříme a výsledek vydělíme 20

a podobně…

merenidelek_kulaty

Příklady na procvičení
na straně testů k procvičování : test –IA_mereni_delek
na straně testů k procvičování : test IA_jednotky_delka
Další

Napsat komentář